Alergia u dzieci – jak rozpoznać i leczyć?
Wielu rodziców ma wrażenie, że ich dzieci mają nadprzyrodzone zdolności do wyczuwania alergenów. Jakby z ukrytej mocy, potrafią wybrać najmniej odpowiedni kęs jedzenia na przyjęciu urodzinowym czy natknąć się na pyłek rośliny w parku. Osobiście znam to uczucie. Pamiętam, gdy moja córka po raz pierwszy zjadła orzeszka ziemnego podczas wizyty u znajomych. Kilka chwil później miała twarz jak po nadmiernym opalaniu – czerwona i spuchnięta! To był moment, który zmienił nasze życie.
Alergie mogą być dla rodziców prawdziwym wyzwaniem. Nie tylko ze względu na objawy, które pojawiają się nagle jak niespodziewany gość, ale również dlatego, że musimy nauczyć się reagować na nie w sposób spokojny i przemyślany. W tym artykule spróbuję pokazać Ci kilka znaków, które mogą wskazywać na alergię oraz sposoby jej leczenia.
Jak rozpoznać alergię?
Na początku dobrze jest znać objawy. Wygląda to różnie w zależności od tego, co wywołuje reakcję alergiczną. Mamy tu na myśli wszystko – od jedzenia po pyłki roślin. Czasami są to wysypki lub swędzenie skóry; innym razem problemy z oddychaniem czy bóle brzucha.
Pewnego dnia zauważyłem, że mój syn miał dość dziwną wysypkę po zabawie z psem sąsiadów. Kto by pomyślał? Alergia na sierść zwierząt! Nie chcę straszyć, ale pamiętaj: jeśli zauważysz coś podejrzanego po kontakcie z alergenem – bądź czujny!
Czy każdy kaszel to alergia?
Zdarza się często, że kaszel można przypisać alergiom lub przeziębieniu. Jeśli Twój maluch kaszle po wyjściu z domu lub podczas wizyt u osób posiadających zwierzęta, warto zwrócić uwagę na to częściej niż zwykle.
Ja miałem swojego rodzaju „detektywa” w domu – moja żona natychmiast wiedziała, kiedy coś jest nie tak! Pomagało nam śledzenie powiązań między reakcjami dziecka a otoczeniem: zmiany pogody czy nowa karma dla psa skutkowały różnymi symptomami.
Kiedy udać się do lekarza?
Jeśli podejrzewasz alergię u swojego dziecka i zauważasz poważne objawy jak trudności w oddychaniu czy obrzęk języka – czas działać szybko! W takich sytuacjach nie ma miejsca na zastanawianie się czy konsultacje przy kawie.
Miałem tę sytuację raz w szpitalu; myślałem wtedy o naszych wspólnych wakacjach w górach i o tym jak niezwykle pragnę zobaczyć radość mojego dziecka podczas jazdy na nartach. Wspólnie szukaliśmy lekarza gotowego uratować te plany!
Leczenie alergii
Kiedy już jesteśmy pewni diagnozy (dzięki mądrości specjalistów), czas przystąpić do działania! Leczenie może obejmować zarówno unikanie alergenów jak i stosowanie leków antyhistaminowych oraz terapii immunologicznej.
Niekiedy musisz stać się detektywem swojego dziecka – obserwując otoczenie i wszelkie produkty spożywcze tak pieczołowicie jak Sherlock Holmes badający swoje przypadki! Czasami najprostsze rozwiązania okazują się najlepsze: prostsze diety i naturalne kosmetyki mogą pomóc złagodzić objawy.
A co z emocjami?
Alergia nie dotyczy tylko zdrowia fizycznego; wpływa także na samopoczucie psychiczne Twojego malucha oraz całej rodziny. Zrozumienie tego stanu może sprawić trudności – zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
Odwiedzając znajomych bez zwierząt jest łatwiejsze niż tłumaczenie czemu nasze dziecko nie może skosztować tortu owocowego ze względu na dodatek orzechów… Może trzeba będzie wymyślić własną wersję ciasta? Tak zrobiłem dla swojej córki – stałem się mistrzem tortu owocowego bez orzechów!
Podsumowując…
Alergie to temat szeroki jak ocean (tak szeroki jak zbiornik sztucznego piasku!). Ważne jest jednak zachowanie spokoju oraz edukacja siebie i swojego dziecka w kwestiach związanych z alergenami.
Każda chwila wspólnego życia staje się cennym doświadczeniem nauczycielskim – zarówno dla nas jako rodziców – ale przede wszystkim dla dzieci uczących się radzić sobie ze światem pełnym niespodzianek!